Začala soutěž o český pavilon na EXPO 2020 v Dubaji

16. 2. 2018

15. února vyhlásila Kancelář generálního komisaře účasti ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji výběrové řízení na realizátora národního pavilonu. Potrvá přes sto dní a hlásit se do něj mohou společnosti domácí, evropské i ze Spojených arabských emirátů a dalších států.

„Klíčovým kritériem pro výběr pavilonu bude architektura a komfort pro návštěvníky a vystavovatele,“ říká generální komisař Jiří F. Potužník, pod jehož vedením se Česká republika účastnila už EXPO 2015 v Miláně, kde získala bronzovou medaili BIE za architekturu a inovace. „Zohledňovat ale budeme i to, jak reprezentuje Českou republiku, nebo jak zohledňuje ekologické principy stavby a provozu.“

Soutěž se bude sestávat ze dvou kol – v prvním, které skončí 8. března, budou zájemci o veřejnou zakázku prokazovat svoji kvalifikaci a předkládat předběžné návrhy řešení pavilonu, ve druhém, které má skončit do konce května, bude hodnotící komise vybírat vítěze z detailních návrhů těch nejlepších účastníků.

„Už po zahájení výstavy v Národním technickém muzeu, kde byly právě do 15. února k vidění realizované i nerealizované pavilony ze Světových výstav, ale také návrhy studentů ČVUT či světoznámého architekta Jana Kaplického, se na nás obrátilo několik českých a zahraničních společností s tím, že mají o realizaci pavilonu zájem,“ doplňuje Jiří F. Potužník, „chtěli bychom, aby soutěž byla soubojem toho nejlepšího, co moderní architektura a technologie nabízí.“

Česká republika získala pozemek pro stavbu národního pavilonu již v říjnu 2017, kdy organizátoři EXPO schválili koncepci „Czech Spring“, včetně systému S.A.W.E.R., který bude vyrábět vodu ze vzduchu, a přidělili jí místo, které se nachází hned u hlavního vchodu do jedné ze tří zón výstaviště s tématem udržitelnosti. Český pavilon bude tedy stejně jako na EXPO 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.

„Pozemek má plochu téměř 2 200 metrů čtverečních a zastavitelná plocha může být přes 1 400 metrů čtverečních,“ upřesňuje manažer pavilonu Pavel Hrůza, „pro architektonické ani materiálové řešení nestanovujeme žádná omezení, ale součástí pavilonu musí být solární štít a místo pro technologie systému S.A.W.E.R., a v interiéru prostor pro stálou a rotační expozici, restauraci a jednací sál.“

Česká republika si podobně jako v Miláně pavilon od realizátora na dobu trvání Světové výstavy, tedy od 20. října 2020 do 10. dubna 2021, jen pronajme. Jednak tím výrazně ušetří na dopravě a na dalším nakládání s pavilonem po EXPO 2020, a jednak tím motivuje majitele, aby do projektu investoval více, než dostane vyplaceno formou nájmu. Ten bude činit maximálně 85 milionů korun. Vnitřní expozice, na níž se budou významně podílet i soukromí investoři, bude mít hodnotu přes 100 milionů korun. Celkové náklady, včetně doprovodných programů, se budou pohybovat v rozmezí 250–310 milionů korun.


Více informací o výběrovém řízení Realizátor pavilonu účasti ČR na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji