EXPO Dubai otevírá první pavilon veřejnosti, na českém pozemku tým Akademie věd ČR sází zahradu
21. 1. 2021
V rámci kampaně „Pavilions Premiere“ EXPO Dubai otevírá veřejnosti první expozici. Jedná se o pavilon Terra - centrální budovu v zóně Sustainability, v jejíž těsné blízkosti se nachází také pavilon České republiky. Zájemci ale mají pro návštěvu jen omezenou dobu – od 22. ledna do 10. dubna 2021.
Organizátoři EXPO chtějí během kampaně postupně představit veřejnosti centrální pavilony všech tří tematických distriktů a poskytnout pohled na to, co může návštěvník EXPO zažít na první Všeobecné světové výstavě konané v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie.
Po zmíněném pavilonu Terra se otevřou pavilony Alif v zóně Mobility a Mission Possible v zóně Opotunity. Ty se veřejnosti otevřou až v prvním čtvrtletí roku 2021. Rezervace vstupů do jednotlivých pavilonů lze provést od 16. ledna na expo2020dubai.com/en/pavilions-premiere a vstupné stojí AED 25.
„Jsme rádi, že do roku 2021 vstupujeme s takto pozitivní zprávou, a že můžeme přivítat první návštěvníky Terra pavilonu – pavilonu udržitelnosti. Jedná se o významný moment v naší historii i pro lidstvo“, uvedla Její Excelence Reem Al Hashimy, generální ředitelka EXPO Dubai a ministryně pro mezinárodní spolupráci SAE. „Toto období rychlých, bezprecedentních změn s sebou přineslo naléhavou potřebu přehodnotit způsob naší existence. A i když si můžeme rok 2020 pamatovat jako rok, který nás navždy změnil, dal nám také obrovskou příležitost spojit se a hledat odpovědi na nejnaléhavější výzvy jako celosvětové společenství. Toto téma zůstává nadále hlavním poselstvím výstavy EXPO 2020 Dubai, a stejně tak vizí Spojených arabských emirátů.“
Zatímco organizátoři zpřístupňují první pavilony návštěvníkům, zahájil tým Botanického ústavu AV ČR pokládku zavlažovacího systému v pouštním písku kolem českého pavilonu. Podpovrchová síť se stane součástí systému S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources), tedy technologického a expozičního jádra pavilonu samostatně vyrábějícího vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivujícího poušť.
„Část technologie, která dokáže denně získat ze vzduchu až přes pět set litrů vody, sestavili vědci Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT už na podzim a v provizorních podmínkách ji i otestovali,“ popisuje jednotlivé kroky instalace S.A.W.E.R. český generální komisař Jiří F. Potužník. „Nemohli ale zprovoznit fotovolatickou část, která má vyrábět energii pro celý systém, a budou se muset v únoru do Dubaje vrátit. Až propojením kolektorů na střeše, desikační jednotky v pavilonu a zahrady v okolním písku stvoříme oázu v poušti. Já věřím, že Czech Spring ožije do prvního jarního dne.“
Organizátoři EXPO chtějí v dubnu 2021 ukončit stavební práce na všech pavilonech a pak většinu výstaviště hibernovat. Brány první Všeobecné světové výstavy v arabském světě se otevřou 1. října 2021 a do 31. března 2022 by jimi mělo projít na dvacet milionů návštěv.